Cięcie laserem

Warto wiedzieć, że obecnie istnieje wiele różnego rodzaju sposobów na obróbkę drewna, metalu, tworzyw syntetycznych, czy też innych artykułów. Jednakże, zdecydowanie najpopularniejsze obecnie jest cięcie laserem. Obecnie jest ono wszechstronnie wykorzystywane w wielu różnego rodzaju branżach przemysłu, a w szczególności w dziedzinach takich jak górnictwo, lotnictwo, budownictwo, czy też motoryzacja. Ten proces ma wiele różnego rodzaju zalet, do których zaliczyć możemy niezwykłą dokładność, bardzo małe prawdopodobieństwo zniszczenia artykułu obrabianego, czy też pełną częstotliwość, gdyż wielokrotnie możemy wykonać taki sam kształt.

Na czym polega cięcie laserem?

Przede wszystkim możliwość wykonania precyzyjnego cięcia laserem jest możliwe dzięki wykorzystaniu smugi laserowej, która zawiera bardzo dużą dawkę energii w niewielkim zakresie. Ta wiązka laserowa wchodzi w obrabiany artykuł, który znajduje się pod nią i który pod wpływem wysokiej temperatury ulega topnieniu. Stopione pozostałości obrabianego artykułu albo wyparowują, albo też są wydmuchiwane przez niewielką ilość gazu. Jeżeli chodzi na przykład o cięcie blach, to zawsze jest ono przeprowadzane zgodnie z ustaloną geometrią, dzieli czemu produkt jest doskonale obroniony według określonego wzoru, nawet jeżeli jest on naprawdę bardzo skomplikowany.

Jak wygląda cięcie laserowe?

Cięcie laserem, jest to nowoczesny proces, który stanowi znaczne usprawnienie formy cięcia, która wykorzystuje optyczną wiązkę laserową, jak również gaz tnący. Przy wykorzystaniu tej formy, najczęściej gazem technologicznym jest azot, ale stosowane jest niekiedy także powietrze.