Ile warzyw i owoców dziennie powinniśmy jeść?

Ile warzyw i owoców powinniśmy jeść? To pytanie, które często zadają sobie osoby chcące poprawić swoje zdrowie, schudnąć lub po prostu być bardziej świadomymi tego, co wkładają do swojego organizmu.

 

Odpowiedź brzmi: „To zależy”.

 

Na początek, istnieje wiele rodzajów warzyw i owoców. Niektóre z nich mają więcej błonnika niż inne (owoce są prawie zawsze włókniste, podczas gdy warzywa mogą nie być). Niektóre są wyższe w witaminy i minerały niż inne. Następnie jest kwestia tego, ile z każdego jedzenia jesz, co wpływa na całkowite spożycie składników odżywczych na dzień. Różnice te stają się coraz ważniejsze, gdy weźmiemy pod uwagę takie rzeczy jak rozmiar ciała i poziom aktywności.

 

Sposób przygotowania warzyw i owoców ma wpływ na ich wartość odżywczą – na przykład gotowanie warzyw może spowodować wypłukiwanie niektórych ważnych składników odżywczych. Sposób, w jaki je spożywamy, również może wpływać na ich wartość odżywczą – niektóre z nich lepiej spożywać na surowo, aby zachować składniki odżywcze, które mogą zostać utracone w przypadku zastosowania ciepła.

 

Jeśli chodzi o to, ile każdego z pokarmów powinniśmy jeść dziennie… cóż, tutaj również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ilość ta w dużej mierze zależy od tego, ile porcji z innych grup żywności (pokarmy białkowe, nabiał itp.) spożywamy w ciągu dnia. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://feedfit.pl/ .