Witaminy ADEK

Witaminy ADEK to witaminy, które są często suplementowane w przypadku niedoborów. Witamina A jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania wzroku, skóry i błon śluzowych. Witamina D3 pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i zębów. Natomiast witamina E chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, a witamina K2 pomaga w utrzymaniu prawidłowej gęstości kości. Witaminy ADEK są dostępne w aptekach bez recepty.

Jak rozpoznać niedobór witamin ADEK?

Niedobór witamin A, D3, E i K2 może objawiać się wieloma różnymi dolegliwościami. Witamina A jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania wzroku, skóry i błon śluzowych. Niedobór witaminy A może prowadzić do łagodnego niedoboru witaminy A, który objawia się suchością skóry, problemami z wzrokiem i łagodnymi stanami zapalnymi błon śluzowych. Natomiast ciężki niedobór witaminy A może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jakmiażdżyca, cukrzyca lub nowotwory. Witamina D3 jest potrzebna do utrzymania zdrowych kości i zębów. Niedobór witaminy D3 może prowadzić do osteoporozy lub poważnych problemów z kośćmi. Witamina E jest potrzebna do chronienia komórek przed stresem oksydacyjnym. Niedobór witaminy E może prowadzić do stanów zapalnych, a także do poważnych chorób układu nerwowego i serca. Witamina K2 jest potrzebna do utrzymania prawidłowej gęstości kości. Niedobór witaminy K2 może prowadzić do osteoporozy lub innych problemów z kośćmi. adek suplement

W jakich produktach spożywczych można znaleźć witaminy ADEK?

Witamina A jest obecna w tłuszczach zwierzęcych, takich jak masło, żółtka jaj i mleko. Witamina D3 jest obecna w rybach i tranie. Witamina E jest obecna w oliwie z oliwek, nasionach słonecznika i soi. Witamina K2 jest obecna w produktach mlecznych, takich jak jogurt i kefir.