Gdzie można ścigać się na motocyklach?

Wiele osób wie, że profesjonalne wyścigi motocyklowe odbywają się na torach, ale niewielu zdaje sobie sprawę, że istnieje wiele różnych typów torów wyścigowych. Podczas gdy niektóre są zaprojektowane jako trasy drogowe, z kombinacją prostych, zakrętów i szykan, inne są torami, które wykorzystują dwa lub więcej torów, aby stworzyć ciągłą pętlę wokół obiektu. Główne typy torów to owale, tory drogowe i drag strips.

 

Tory owalne to obwałowane, okrągłe tory z zaokrąglonymi zakrętami i bez ostrych zakrętów. Ich długość waha się od 1/4 mili do 2 1/2 mili i mogą być gruntowe lub utwardzone. Używane są zarówno przez samochody jak i motocykle, ale wywodzą się z wyścigów konnych w XIX wieku, a dziś są nadal używane we wszystkich formach sportów motorowych, w tym NASCAR, IndyCar, F1 i MotoGP. Większość torów owalnych posiada zakręty (co oznacza, że kąt skrętu zwiększa się w kierunku wewnętrznym, aby stworzyć siłę odśrodkową, która utrzymuje koła samochodu lub motocykla przy powierzchni wyścigowej), chociaż niektóre mają płaskie zakręty.

 

Trasy drogowe mają wiele zakrętów, przez które pojazdy poruszają się w serii pętli wokół obszaru, który został odgrodzony od pieszych. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie https://mototeams.pl/ .