Tworzenie tęczy zależy od kombinacji światła słonecznego i kropel wody, które są „odpowiedniej wielkości”, zwykle około jednej pięćdziesiątej milimetra. Światło słoneczne składa się w rzeczywistości ze wszystkich kolorów tęczy, ale gdy światło słoneczne przemieszcza się w powietrzu, ulega rozproszeniu. To rozproszenie jest spowodowane przez małe cząsteczki w powietrzu, które rozpraszają światło pod różnymi kątami, w zależności od długości fali. Niebieski, który ma krótszą falę niż czerwony i żółty, jest rozpraszany bardziej niż ten ostatni. Kiedy więc światło słoneczne dociera do powierzchni ziemi i wnika w kropelki wody w chmurach deszczowych, kropelki te w rzeczywistości działają jak pryzmaty, zaginając światło i rozdzielając je na wszystkie kolory tęczy.
Tęcza jest w rzeczywistości łukiem – najjaśniejsza część znajduje się po wewnętrznej stronie łuku, a w miarę zbliżania się do jego zewnętrznej krawędzi staje się coraz ciemniejsza. Kiedy patrzysz na tęczę, twój wzrok naturalnie przyciąga najpierw jej jasny koniec; dopiero kiedy spojrzysz na jej zewnętrzną krawędź, możesz zobaczyć, jak ciemna jest naprawdę. Tęcze tworzą się same, gdy spełnionych jest sześć warunków:
Tworzenie się tęczy zależy od wielu czynników: Słońce musi znajdować się co najmniej 42 stopnie nad horyzontem, a w powietrzu musi być wystarczająca ilość wilgoci. Więcej podobnych ciekawostek znajdziesz na stronie https://brainboss.pl/ .