Jakie kategorie kabli UTP wyróżniamy?

Kabel UTP to najczęściej spotykany rodzaj kabla sieciowego. Wykorzystywany jest do szybkiej transmisji danych zarówno w budynkach komercyjnych, jak i mieszkalnych. Skrót UTP oznacza Unshielded Twisted Pair – kabel ten składa się ze skręconych ze sobą czterech par przewodów.

Kabel UTP dostępny jest w różnych kolorach (niebieski, zielony, żółty) w zależności od wymagań każdego producenta i oznaczają poszczególne typy.

Istnieje kilka rodzajów kabli UTP, ale najczęściej spotykane to:

  • Cat5e – kable te są najszerzej stosowane i najczęściej dostępne. Mogą być używane w sieciach Ethernet 100 Mb/s i obsługiwać do 1 Gb/s. Kable Cat5e mają osiem żył w każdym przewodniku, co stanowi ulepszenie w stosunku do czteroprzewodowych przewodników w kablu Cat4. Charakteryzują się także przepustowością 100 MHz i wykorzystują złącza RJ45.
  • Cat6 – jest to ulepszona wersja Cat5e, która ma bardziej rygorystyczne specyfikacje. Posiada 4 pary przewodników z litej miedzi 24 AWG, które mogą obsługiwać do 250 MHz przepustowości przy prędkości 1 Gb/s (dwa razy więcej niż Cat5e). Ma też wyższe parametry elektryczne i mechaniczne, w tym większą wytrzymałość na rozciąganie, większą maksymalną prędkość transmisji czy poziom przesłuchów. Wykorzystuje schemat okablowania T568A lub T568B, a także złącza RJ45 tak jak Cat5e.