Najważniejsze cechy naturalnego drewna elewacyjnego

Naturalne drewno elewacyjne jest chętnie wykorzystywane do tworzenia eleganckich i efektownych fasad. Jednak aby dobrze spełniało się w tej roli, musi także cechować się szeregiem walorów, które zapewnią mu idealny wygląd. Zobaczmy, jakie zatem muszą być naturalne deski elewacyjne.

Równe i suche

Aby deska elewacyjna prezentowała się idealnie na fasadzie domu, na której zostanie umieszczona, musi być przede wszystkim dokładnie wysuszona i równa. Dzięki temu każdy panel drewniany pasuje do siebie i jest połączony za pomocą gładko prezentującego się łącznika. Co więcej, deska elewacyjna tego rodzaju jest też bardziej odporna na wypaczenie pod wpływem późniejszych oddziaływań atmosferycznych.

Dobrze zaimpregnowane

Drewno pokrywające fasadę budynku narażone jest na wiele negatywnych czynników atmosferycznych. Musi znieść zmieniające się, czasem skrajne temperatury, a także powinno wykazać się odpornością na deszcz, śnieg czy wilgoć znajdującą się w powietrzu. Warto także pamiętać o oddziałujących na nie mikroorganizmach, które mogą przyspieszać proces gnicia, butwienia i niszczenia.

Właśnie z powodu powyższych negatywnych czynników deska elewacyjna powinna być dobrze zaimpregnowana, a proces ten należy regularnie powtarzać. W ten sposób oprze się ona działaniu warunków atmosferycznych  i mikroorganizmów, co pozwoli jej przetrwać długie lata. Co więcej, warto wybrać drewno egzotyczne, które naturalnie odznacza się wysoką twardością i zawartością olejków eterycznych. W ten sposób będzie mieć jeszcze większą wytrzymałość.