Przegląd techniczny a badanie techniczne – różnice

Wiele osób, mówiąc o cyklicznym badaniu sprawności samochodu, wymiennie używa określeń przeglądu i badania technicznego. To błąd. Przegląd techniczny to nie to samo, co badanie techniczne. Jakie są różnice?

 

Czym jest przegląd techniczny?

 

Przegląd techniczny, inaczej nazywany okresowym, to badania stanu technicznego pojazdu, zalecane przez producenta. Celem jest:

  • sprawdzenie układów auta – hamulcowego, kierowniczego, wydechowego,
  • wymiana zużytych części – świec, rozrządu, filtru powietrza,
  • wymiana płynów eksploatacyjnych – chłodniczego, hamulcowego. 

 

Badania nie są obowiązkowe, a ich częstotliwość zależy od modelu i wersji silnikowej samochodu. W nowych samochodach o terminie przeglądu decyduje komputer pokładowy, który ustala go na podstawie warunków eksploatacji.

 

Przeglądy Poznań

 

Badanie techniczne jest obowiązkowe. Pierwsze badanie nowego auta należy wykonać po 3 latach od momentu rejestracji, a drugie – po 2 następnych. Pięcioletnie i starsze samochody wymagają corocznych badań. 

 

Podczas badania technicznego specjalista:

  • sprawdza numer VIN i jego zgodność z dowodem rejestracyjnym, 
  • sprawdza dodatkowe wyposażenie,
  • kontroluje działanie i stan techniczny wszystkich układów i części, a w tym hamulców, zawieszenia, nadwozia, silnika oraz oświetlenia. 

 

Badania techniczne i przeglądy w Poznaniu wykonuje firma PROST-AUTO. Jest to profesjonalna stacja kontroli pojazdów połączona z serwisem samochodowym, oferującym kompleksowy zakres usług.