Wykorzystywanie maszyn budowlanych i rolniczych wiąże się z koniecznością ich transportu. Szczególnie gdy mowa o dźwigach, spychaczach czy innych urządzeniach, które samodzielnie nie mogą poruszać się na długi dystans. Ich transport jest unormowany prawnie i powinien odbywać się zgodnie z przepisami.
Wymogi względem transportu maszyn
Przemieszczanie maszyn budowlanych i rolniczych (nawet gdy są wyposażone w koła lub gąsienice) nie zawsze jest opłacalne ani możliwe do zrealizowania samodzielnie. Wówczas, konieczne jest wykorzystanie dodatkowych rozwiązań oraz zaplanowanie całej procedury. Najbardziej wymagające są długie trasy, w których planowaniu należy uwzględnić między innymi ciężar i rozmiar maszyn oraz odległość, jaką ma pokonać.
Polskie prawo określa sposób organizacji przewozu maszyn budowlanych oraz rolniczych. Poszczególne ustawy dotyczą między innymi: załadunku, rozładunku, dopuszczalnych rozmiarów oraz masy pojazdu. W przypadku transportu poza granice kraju – konieczne będzie uwzględnienie norm prawnych po obu stronach granicy.
Jak przygotować się do transportu maszyn?
Samodzielne przygotowanie do transportu może być problematyczne, dlatego lepiej zdać się na pomoc firm transportowych specjalizujących się w dużym sprzęcie. Polecamy między innymi firmę od relokacji maszyn KADAM: http://www.kadam.com.pl/pl/articles/relokacja-maszyn.
W trakcie transportu istotne jest wykorzystanie specjalnych systemów mocowań, dostęp do certyfikowanych pojazdów (do transportu wielkogabarytowego) oraz zaplanowanie całej trasy od strony prawnej.